webmaster araçları webmaster araçları

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Üniversitelerin Sınav Tarihleri
#1
Üniversitelerde genel dönem arasında bir veya iki dönem sonunda da bir adet sınav yapılır ve bu sınavlarda final sınavı olarak adlandırılan dönem sonu sınavının etkisi daha fazladır. Vize olarak adlandırılan dönem arası sınavlar da final sınavından daha düşük olmakla birlikte nota oldukça etkilidir. Final tarihleri dönemin sonuna denk gelmekte olup bazı üniversitelerde bir hafta bazılarındaysa iki hafta sürebilir. Vize tarihleri dönem ortasından sonra olmakla birlikte çoğu üniversitede bu sınav tarihlerinde ders işlenmez.

Bu sınavlara ek olarak yeterli not alamayanlar veya bu sınavlara giremeyenler için üniversitelerde mazeret sınavları yapılır. Bu sınavlar bütünleme sınavı tarihleri olarak adlandırılır. Bütünleme tarihleri genelde mazeretli olunan sınavların ertesi haftası yapılmaktadır. Final sınavları için üniversiteler mazeret sınavı açmakla yükümlü olup öğrenciler final sınavlarına girmese bile bu sınavlara mazeret bildirmeksizin girebilirler.

Sınav tarihleri ve ders başlangıcı gibi önemli tarihler her üniversite için farklı olabilmektedir. Bu farklılık nedeniyle her üniversite bazen üniversite genelinde bazen de fakültelere özel programlar hazırlar. Bu programlara akademik takvim denmektedir. Genel olarak aynı bilgileri içeren takvimler bazı üniversitelerin eğitim verdikleri yaz döneminde diğer üniversite öğrencileri için de önem teşkil edebilir. Örneğin diğer üniversite öğrencilerine de eğitim veren Atatürk Üniversitesi Yaz Okulu için bir kılavuzun yanı sıra bir de akademik takvim düzenlemektedir.

resim Kendi üniversiteniz ve diğer üniversitelerin sınav takvimlerini bulabileceğiniz akademiktakvim.gen.tr sitesine girip istediğiniz üniversitenin adını aramanız yeterli olacaktır. Ayrıca KPSS ve ALES hakkında bilgilere de ulaşabileceğiniz sitemizde üniversiteye hazırlananlar için de haberler mevcuttur. YGS ve LYS sınavlarıyla ilgili ders çalışma programları ve konu anlatımlarıyla da zenginleştirilmiş sitemiz öğretmenden öğrenciye bir köprü görevi görmektedir.

Gün geçtikçe mobil uyumlu hale getirilen akademik takvimleri içeren sitemiz oldukça geniş bir yazar kadrosuna sahiptir. Selçuk Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Dumlupınar Üniversitesi gibi bir çok üniversiteden yazarlar tarafından sürekli eğitim dünyasına hizmet gayesi güden topluluğumuz ayrıca Pamukkale Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi gibi üniversitelere de bizzat gidip buralarda çeşitli konularda araştırmalar yapıp öğrenci sorunlarını dile getirmiştir.
Ara
Cevapla
 


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Amacımız?

WmEkip webmasterlar için kurulmuş bir platformdur. Amacı temiz bilgi paylaşımı ve güvenli ticaret sağlamak.

Diger Sitelerimiz

Yasal Uyarı