webmaster araçları webmaster araçları

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İKİNCİ EL EŞYA ALIM-SATIM SEKTÖRÜ
#1
İkinci el eşya alım-satım sektörü Türkiye’de ve Dünyada çok yayın olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. İnsanların ihtiyaçları doğrultusunda sürekli bir değişim söz konusudur. Bu da piyasaların ve 2. El alım satım sektörünün hareketlilik kazanmasını sağlar. İnsanlar yeni ürünler aldıktan sonra eskileri veya kendilerine uygun olmayan eşyalarını satmak isterler. Bu satım esnasında da yaptıkları harcamalarının bir kısmını karşılamak için elindeki ürünü uygun bir para karşılığında satarlar.

Aynı ürüne ihtiyacı olan bir kimsede uygun bir paraya ihtiyacını karşılar. Bu iki ihtiyacı karşılamak için oluşturulmuş sektöre 2. El eşya ya da 2. El piyasası adı verilir. Satmak isteyenler ürünleri en karlı bir şekilde vermek isterken, satın almak isteyenlerde ekonomik, temiz ve kaliteli ürün almaya özen gösterirler. 2. El eşya alım-satımı yaparken ürünlerin yıpranmamış, kullanabilir ve uygun olmasına özen gösterilmelidir. İkinci el pazarında spot ürün satanlar, 2. El eşya dükkânlarının yanı sıra artık internet üzerinden de çok yayın olarak
ikinci El eşya eyüp alım-satımı yapılmaktadır.

İnternet üzerinden satışların popülerlik kazanmasında aranan tüm ürünlerin bulunması kolay erişebilir olması ve çok fazla çeşit yer alması büyük rol oynar. Aynı şekilde spot eşya pazarında da tüm ürünler yer alırken aynı marka ve modelleri çok daha uygun fiyatlara bulmak mümkündür. İkinci el eşya pazarında ev eşyaları ilk sırayı alırken elektronik eşya alım-satımı onu takip eder. Özellikle 2. El cep telefonu, tablet, bilgisayar alım-satımı internette üzerinden çok yaygınlaşmıştır ancak normal mağazalardan aldığınız gibi güvenilir olmaz. Elektronik alım-satımda ihtiyaca yönelik olarak bir üst model tercihi veya para ihtiyacı piyasanın oluşmasında etkili olmuştur. İnternet üzerinden alım-satım yaparken en çok dikkat edilmesi gereken durum karşı tarafa olan güvendir. Maddi konularda anlaşma sağlandıktan sonra ödemenin nasıl yapılacağı konusu konuşuluyor. Bu durumlar için aracı internet siteleri devreye girebilir veya taraflar yakındaysa elden teslim de söz konusu olur. Taraftarın anlaşmalarında kargo, ödeme şekli, alınan ürüne göre aksesuarın temin edilmesi önemli bir yer tutar. Taraflar her konuda anlaşırsa alım-satım işlemi kolay bir şekilde gerçekleşir.
Ara
Cevapla
 


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Amacımız?

WmEkip webmasterlar için kurulmuş bir platformdur. Amacı temiz bilgi paylaşımı ve güvenli ticaret sağlamak.

Diger Sitelerimiz

Yasal Uyarı