webmaster araçları webmaster araçları

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Antalya Hızlı Okuma
#1
Eğitim yolculuğuna çıkmış herkes sayfalar dolusu bilgi yığını ile uğraşır durur. Yıllar üst üste bindikçe bilgi birikimi arttığı gibi ‘zaman’ ve ‘kaygı’ problemleri ile de uğraşmak zorunda kalırız. Ve sınavlar döneminde birçok sorunla uğraşır dururuz.

Ancak ‘hızlı okuma’ tekniklerini uygulayan adaylar daha başarılı olmaktadır. Çünkü hızlı okumadaki amaç daha az sürede daha fazla ‘anlama’ kapasitesine ulaşmaktır. Eğer okuma hızınız standartların üstünde ise zamanında öğrendiğiniz bilgileri geri çağırmak daha kolay olacaktır.

Ortalama bir okuyucu ‘dakikada’ 150-180 kelime arasında okuma hızına sahiptir. Hızlı okumaya başlayan bir kişi ise kısa sürede 500 kelime üzerine çıkar. Genelde lise ve üniversite sonu sınavlarda öğrencilerin dertlendiği konulardan biriside ‘zamanın dar’ olmasıdır. Biraz daha zamanım olsa daha iyi yapabilirdim düşüncesi çoğumuzda hakimdir. Hızlı okuma teknikleri ile soruları çözüyorsak zaman sınavlarda sorun olmaktan çıkar.

Lise son sınıflara ‘seminer’ verdiğim dönemde bir 13 soruluk anlatım biçimleri testini incelemiştim. Ve sonuç bir hayli ‘şaşırtıcıydı.’ Çünkü tekrar eden kelimeler sınav boyunca karşımıza çıkıyordu. 10 tane bu,11 tane parçanın,9 tane anlatımında,12 tane aşağıda,2 tane verilenlerden,13 tane hangisi,3 tane ağır,4 tane basmaktadır,4 tane biçimi,2 tane yukarıdaki…

Bir sınav boyunca tekrar eden kelime sayısı ise yüzlerce. Normal okuma şartlarında bir okuyucu olduğumuz zaman bu kelimeleri ‘defalarca’ okuyup anlamaya çalışıyoruz. Ama hızlı bir okuyucu artık kelimelere resme bakar gibi baktığı için anlama odaklanmakta ve sorular daha çabuk çözülmekte.

Birde hızlı okursam anlayamam düşüncesi ‘yavaşlatır’ bizi. Ve yorar. Oysa hızlı okuyucular beynin düşünce hızına yetiştikleri için motivasyonları daha yüksektir. Diğer bir yandan hızlı okuyan öğrenciler daha fazla konu tekrarı yapma fırsatı bulurlar. Ve her tekrar konunun uzmanı olmak için yeterlidir.

Evet özellikle çok fazla öğrencinin sınava girdiği ‘lise son sınıflarda’ hızlı okuma tekniklerinin mutlaka kullanılmasını tavsiye ediyorum. Ve eğitim dönemi başlamadan bu kurs verilirse öğrenciler konulara hazırlanırken bilinçli yaklaştıkları için daha verimli olacaktır.

‘Hızlı okuma teknikleri’ ile bir yıl boyunca sınava hazırlanan bir öğrenci hem zamandan kazanıp kendine zaman ayıracak hem de sınavlarda zaman problemi yaşamayacaktır. Üstelik bilgiyi daha hızlı çağırabildiği için başarısı artacaktır. Daha ‘başarılı’ öğrenciler ve ‘güzel sınav sonuçları’ için hızlı okuma tekniklerini bilmeye ihtiyacımız var.

Antalya Hızlı Okuma Kursu

Okuma sırasında, göz metin üzerinde soldan sağa doğru kayar; her sözcük üzerinde duraklar. Bu duraklamalar sırasında, aynı bir fotoğraf makinesi gibi, gördüğü sözcüğün resmini çekip beyne gönderir; beyin de daha önceden öğrenmiş olduğu bu işaretleri deşifre eder, bir araya getirir ve düşünceye ulaşır.

Antalya Hızlı Okuma yöntemi, çeşitli göz egzersizleri yardımı ile, göz algılama potansiyelini ve duraklama esnasında gözün okuma alanını ilerletme temeline dayanmaktadır. Eğitim sonucunda, okuma ve anlama hızları %200-400 oranında artacaktır.

Antalya Hızlı Okuma tekniği metnin sadece belli bölümlerine bakarak uygulanan bir göz gezdirme ya da çapraz okuma yöntemi değildir. Metnin tümünü, daha doğru bir odaklanma ve daha hızlı bir algılama ile okumaktır.

• Eski okuma hatalarından kurtulmak, yeni ve etkili okuma becerini kazanmak

• Göze gerçek görme yeteneği kazandırarak, görme, tanıma, belleme ve zihinsel ayrımlaştırma becerisinin geliştirilmesi

• Okuma hızının en az 2 -3 kat, ortalama olarak 5- 6 kat civarında artırılması

• Dikkat ve konsantrasyon düzeyinin ortalama % 80 civarında artırılması

• Anlamada hiç bir kayıp olmaksızın, okunanı anlama yüzdesinin ciddi anlamda artırılması

• Hızlı ve etkin okuma tekniklerinin öğrenilmesi ve aktif bir şekilde kullanımı

• Okuyarak öğrenilen bilgilerin hafızada tutulabilme tekniklerinin öğrenilmesi

• Okuma konsantrasyon düzeyinin artırılması ve okumanın zevkli bir hale getirilmesi

Antalya Hızlı Okuma kursu hem yazı üzerinde, hem de bilgisayarda anlayarak hızlı okumayı sağlayacak şekilde düzenlenmiştir.

Okunacak çok şey olduğunu düşünüyor fakat, zamanınız çok azsa.

Okurken dalıp gidiyor ve okurken dikkatiniz dağılıyorsa.

Yavaş bir okuyucu olduğunuzu düşünüyorsanız.

Okumak zorunda olduğunuz yükün altında ezildiğinizi hissediyorsanız.

Daha önce katıldığınız bir programdan dolayı, anlayarak hızlı okumaya olan inancınızı yitirmişseniz.
Bu düşüncelerden birine sahipseniz

Daha az zamanda daha fazla bilgi öğrenebilirsiniz.

Daha iyi konsantre olabilirsiniz.
Okurken yüksek hızda anlayan bir beyne sahip olabilirsiniz.
Öğrendiğiniz bilgileri daha uzun süre hatırlayabilirsiniz.

Antalya Hızlı Okuma Kursları
Antalya Hızlı Okuma Kursu
Antalya Hızlı Okuma Eğitimi
Antalya Hızlı Okuma Eğitmenliği

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.

Hızlı Okuma eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :
Antalya Hızlı Okuma eğitimlerimiz için 0242 323 73 15 ya da 0505 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.
Hızlı Okuma eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir’deki Alsancak ve Karşıyaka daki Hızlı Okuma eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Hızlı Okumayı tıklayabilirsiniz .

Antalya’daki Hızlı Okuma eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada 0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz .
[/align]
Ara
Cevapla
 


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Amacımız?

WmEkip webmasterlar için kurulmuş bir platformdur. Amacı temiz bilgi paylaşımı ve güvenli ticaret sağlamak.

Diger Sitelerimiz

Yasal Uyarı