WordPress Nedir ?

wordpress

İnternet sitesi olan ya da kurmayı düşünen hem herkes “wordpress” kelimesini duymuştur, peki wordpress nedir ? ne işe yarar ? ne de bu kadar yaygın ?

Wordpress her ne kadar ilk çıktığında bir blog yazılımı olarak ortaya çıksa da zamanla gelişerek bir CMS ( Content Management Systems ) yani “İçerik Yönetim Sistemi” halini almıştır. Web Sitesi kurmak isteyen insanların işini büyük ölçüde kolaylaştıran sistemlerden bir tanesi olan WordPress, 2003 yılında henüz 19 yaşında olan ”Matt Mullenweg” tarafından oluşturulmuştur. Programlama dili olarak Php alt yapısını kullanan  Wordpress, açık kaynaklı herkes tarafından ücretsiz olarak kullanılabilen bir sistemdir.

Günümüzde Web Sitesi kullanan firmaların %25’i wordpress alt yapısı ile hazırlanmaktadır. Bu da sistemin ne kadar başarılı bir sistem olduğunu anlatmak için yeterlidir sanırım. WordPress’in bu kadar yaygın olmasının en temel sebepleri ücretsiz olması, kolay kurulabilir olması, özgün temalar tasarlamanın kolay olması, Google SEO ile olan uyumu gibi bir çok etken sayılabilir. Özellikle gerek ücretli gerek ücretsiz bir çok tema ve eklenti bulabilirsiniz WordPress ile ilgili olarak.

WordPress ne işe yarar ?

  • WordPress ile kendinize bir blog sayfası oluşturarak, yazdığınız makaleleri, çektiğiniz video ve fotoğrafları web sitenize gelen ziyaretçiler ile paylaşabilirsiniz
  • WordPress ile kendinize bir portfolyo sitesi oluşturarak yaptığınız işleri, öz geçmişinizi paylaşarak cv’nize ekleyerek. İş başvurularında bir adım öne çıkabilirsiniz.
  • WordPress ile kurumsal bir web sitesi tasarlayarak firmanızın bilinirliğini arttırmanın yanı sıra, firmanıza daha profesyonel bir görüntü kazandırarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.
  • WordPress ile haber siteleri açarak günlük olarak haberleri ziyaretçilerinizle paylaşabilirsiniz.
  • WordPress ile bir E-Ticaret sitesi kurarak satmış olduğunuz ürünleri internetten satışa çıkarabilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir