SEO Nedir ?

seo nedir

Son zamanlarda siteler için kullanılan bu kelimenin ne olduğu hakkında bilginiz var mı? Herkes gibi sizinde bir düşünceniz vardır mutlaka. Gelin bu konuyu sizlere kısaca ne olduğunu aktaralım.

“Seo” Search Engine Optimization(Arama motoru optimizasyonu) kelimelerinin kısaltmasından oluşmuştur. Arama motorlarının web sitelerini daha kolay bir şekilde taraması için oluşturun teknik, site içerisinde ve dışarısında yapılan kriterlerin düzenlenmesidir.

Arama motorlarında daha fazla tıklanma için web sitelerine yapılan iyileştirme çalışmalarıdır. Seo ile web sitenizi arama motorlarında daha üst sıralara getirebilir ve sitenizdeki ziyaretçi sayınızı arttırabilirsiniz.

Peki SEO Nasıl yapılır?

Web siteniziniz arama motorlarında üst sıralara taşıyarak web siteniz için en iyi reklamı yapmış olursunuz.  Seo yaparken 3 temel konuya ayırmalısınız. Arama motorlarına uygunluk, site içi ve site dışı çalışmalar ve kullanıcı deneyimleri olarak.

Arama motorları : Google başta olmak üzere yandex, bing gibi bütün arama motorlarına göre web sitenizi uygun hale getirmelisiniz. Öncelikle web sitenizi kod yapısını iyi oluşturmalısınız. Buna dikkat ederek sitenizin hızla açılmasını sağlamalısınız. Arama motorlarının botları web sitelerinin hızlı açılmasına dikkat ederler eğer siteniz yavaş ise site taramanız ve indekslenmeniz azalacaktır. artık telefonlarda da bütün işlemleri gerçekleştirdiğimiz için web siteniziniz mobil kullanıma açmalı ve iyi bir görünüm elde etmelisiniz ve bunu iyi bir şekilde yapmalısınız.

Site içi ve Site dışı çalışmalar: Siteniziniz kullanımı kolay bir arayüze  sahip olması, başlık etiketlerinin kullanımı, site içerisinde içeriklerin doğru kullanımı ile web sitelerinin içerisinde olan çalışmalardır. Siteniz içerisinde kullanacağınız içeriklerin ziyaretçilerin aradıkları kelimelere uygun olması ve ziyaretçilerin web sitesindeki diğer içeriklere bakması ile sitede daha fazla kalma süresini de etkileyecektir. Site dışı seo çalışmaları backlink (bağlantılara) çalışmalarına dayalıdır. Diğer sitelerde görünen tanıtım yazıları, yorumlar, forum çalışmaları birbirinden farklı gibi olsa da birer backlinktir.

Kullanıcı Deneyimleri: Ne kadar arama motoru ve site içi ve dışı çalışmaları yapsanız da kullanıcı deneyimlerini atlamalısınız. Site ziyaretçilerinizin web sitenizde geçireceği süreyi kaliteli bir hale getirmelisiniz. Ziyaretçilerin oturum süreleri ve sayfayı terketme oranları arama motorları ve sonuçlarını olumsuz etkilemektedir. Web sitenizin görselliği ve kullanılabilirliği arttırmalısınız.

Bu aşamalara dikkat ederek, doğal yollarla yaparak  ve birbirinden ayırmadan sizde çok iyi bir Seo yöneticisi olabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir